5. 6. 2018

Filtr Čestmíra Tláskače

Po Mirkovi se do vyprávění jednoho z tolik populárních příběhů o legendárním Tláskači pustil Tryskonožka.

Čestmír Tláskač žil stejně obyčejným nudným životem jako ostatní obyvatelé planety naivně nazývané Země. Každý totiž věděl, že život na planetě nepochází ze Země, ale z vesmíru. Konkrétně ze sektoru KapaDelta, odkud jednou přilétlo automatické kolonizační plavidlo. To teraformovalo do té doby pustou planetu a injektovalo mikroskopické zárodky života. Bohužel dlouhým cestováním došlo díky vesmírné radiaci k poškození generátoru protobioplamaztu. Za to, že se na planetě vyvinulo něco tak hrozného a odporného jako jsou lidé Kapadelťané opravdu nemohou. Ostatně se již několikrát upřimně omluvili na zasedání parlamentu Megagalaktické unie. Dokonce dobrovolně zaplatili tzv. poplatek lítosti.

Ale zpět k Tláskači. Byl to obyčejný prosťáček, který si moc dobře uvědomoval, že je nebetyčně hloupý. Těch naprosto zbytečných myšlenek co měl v hlavě. Hanba mluvit. Měl jich tolik, že nevyhnutelně musela jednou přijít i myšlenka, která stála za to. Jedna naprosto dokonalá idea. Napadlo ho, totiž, že je hloupý jenom proto, že má hlavu plnou naprosto hloupých a zbytečných myšlenek. Stačilo se toho balastu zbavit a musel se stát chytrým i kdyby nechtěl. Ale jak se zbavit té myšlenkové slámy? Jak ten plevel odfiltrovat?
“Odfiltrovat. Ano to je ono. To je ten správný způsob,” zaradoval se. Stačí vytvořit filtr myšlenek. Jeho zadost skončila. Zalekl se. Na něco takového nikdy mít nebude. Ale byl to předčasný strach. Kupodivu nebylo vůbec složité myšlenkový filtr vyrobit. Dokonce to zvládl i takový trouba jako byl on. Stačilo totiž použít stávající biočip, jen bylo potřeba ho trochu přeprogramovat. Okamžitě si ho nechal voperovat do mozku. Neměl co ztratit.
“Stejně již nemohu být hloupější,” říkal si a měl pravdu. Jeho program byl naprosto mizerný a neefektivní. Filtr dokázal zachytit jen sotva tisícinu hloupých myšlenek. Ale i to stačilo. Uprázdněné místečko zaujaly chytřejší nápady. Díky lepším myšlenkám, zdokonalil filtrovací algoritmus. Ještě, že mu primář vyvedl od čipu konektor. Připojil se a nahrál novou verzi. Tím se zase o něco více zbavil své hlouposti. Tak to šlo dál a dál. Nakonec se z něho stal génius. Jeho filtr byl dokonalý. Neprošla jím ani jedna hloupost či zbytečnost.
Začal svůj filtr prodávat. Byl však o něj jen malý zájem. Lidé byli tak hloupí, že ho nechtěli. Ale po čase se přeci jen rozšířil mezi celou společnost. Filtr fungoval dokonale. Lidé se radovali, že mají v hlavě prázdno. Všechny nesmysly, hlouposti a zbytečnosti byly pryč. Prázdno se postupně zaplnilo chytrostí a moudrostí.
Nakonec se lidstvo skládalo ze samých géniů. Vývoj šel dopředu neskutečným tempem. Otázka dostatečných zásob energie pro celé lidstvo byla vyřešena za půl roku. Dostatek jídla pro všechny byl vyřešen za tři měsíce. Nesmrtelnost za týden. Atd. Atd. Jen ovládnutí galaxie trvalo plných dvacet let.

Žádné komentáře:

Okomentovat